Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Lubanowie im. Mikołaja Kopernika

Drodzy uczniowie czas na wakacje

Utworzono dnia 20.06.2019

Drodzy Uczniowie! Z okazji zbliżających się wakacji życzę Wam wszystkim dużo odpoczynku, ale też przygód, niezapomnianych wrażeń i wspaniałych wspomnień! Wypoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania. Cieszcie się wolnym czasem i słońcem, ze spotkań z interesującymi ludźmi, z nawiązania nowych wartościowych przyjaźni. Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań. Jednak, aby ten letni czas był czasem wspólnych radości i odpoczynku musicie pamiętać, żeby bawiąc się i wypoczywając, nie zapominać o zasadach bezpieczeństwa, ponieważ tylko bezpieczne wakacje mogą być radosne i udane. Radość i zabawa nie powinny jednak oznaczać bezmyślności. Nie możecie zapomnieć, że lato to również okres, kiedy jesteście narażeni na wiele niebezpieczeństw. Dlatego bardzo proszę zapoznajcie się z poniższymi informacjami nt. zasad bezpiecznego wypoczynku, weźcie je pod rozwagę i ...Wspaniałych wakacji! Nad wodą Korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY PODCZAS WYPOCZYNKU

Po każdym pobycie (nawet krótkim) na terenach zalesionych. Jeśli na swoim ciele znajdziesz intruza, jakim jest kleszcz, należy go jak najszybciej usunąć. Lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić wychowawcy czy opiekunowi, a najlepiej – nie zwlekaj, nie lekceważ – zgłoś się do lekarza.

Jeżeli podczas pobytu nad morzem napotkasz na plaży - niby porzuconą - małą fokę, nie głaszcz, nie bierz na ręce i nie zabieraj jej z plaży. Focza mama odżywia się w morzu i po pewnym czasie wróci do swojego potomka by go nakarmić. Można zrobić zdjęcie z odległości nie bliżej niż kilkanaście metrów. Należy niezwłocznie powiadomić służby ochrony przyrody podając dokładnie miejsce.

Czy wiesz jak wygląda niebezpieczna, parząca roślina barszcz sosnowskiego? Nie zbliżaj się, nie dotykaj, omijaj z daleka. Zapoznaj się z plakatem i folderem informacyjnym przygotowanym przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie. Nie zbieraj nieznanych grzybów, szczególnie blaszkowych. Chodząc po lesie nie kop muchomorów, one też są częścią ekosystemu, jako ogniwo obiegu materii; stanowią też pożywienie dla różnych owadów, ślimaków.

Żmija zygzakowata lubi wygrzewać się na polanach i ścieżkach leśnych. Na wycieczkę ubieraj wysokie, wygodne buty. Klapki przydatne będą na plaży chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Wędrując możesz wejść na teren, gdzie napotkasz owady: osy, szerszenie, gzy, meszki i roje komarów. Dowiedz się przed wędrówką – czy Ty lub ktoś z grupy nie jest uczulony na jad owadów. Gniazda szerszeni i os omijaj spokojnie z daleka.

Na każdej wycieczce osoba prowadząca musi mieć apteczkę pierwszej pomocy. Zabieraj obowiązkowo wodę mineralną. Nakrycie głowy będzie chronić przed udarem słonecznym.

W czasie burzy nie chowaj się pod wysokim starym drzewem na wzgórzu.

Wybierając się na pieszą, rowerową lub inną wędrówkę zostaw na miejscu wiadomość o trasie i miejscu docelowym.

Ponadto: Korzystaj z punktów informacji turystycznej – przewodników, map, folderów.

Naładowany telefon może okazać się bardzo pomocny (nr 112; kontakt z rodzicami).

Poruszaj się drogami zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Bądź uważny w każdej nowej sytuacji! Zachowaj postawę asertywną (ograniczone zaufanie).

Myj owoce i warzywa przed spożyciem, myj ręce przed każdym posiłkiem. Wodę ze studni, hydroforni lepiej pić po przegotowaniu (około 5 min). Warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

PAMIĘTAJ: Nie zaśmiecaj lasu! Nie pal ogniska w lesie! Nie łam gałęzi! Nie płosz zwierząt! Las to ich dom. Nie hałasuj! Jesteś tu gościem. Nie niszcz przyrody! Jeszcze tu wrócisz. 

Chroń się przed nadmiarem promieni słonecznych! Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Gdy przebywasz na słońcu, noś zawsze nakrycie głowy. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. Pij zawsze wodę niegazowaną i świeże soki owocowe, zwłaszcza w upalne dni.

Unikaj napojów gazowanych i barwionych. W upalne dni wraz z potem następuje wzmożona utrata wody, a w dodatku wraz z nią wydzielane są witaminy i składniki mineralne. Napoje słodzone i gazowane nie ugaszą pragnienia i nie nawodnią odpowiednio organizmu, mają wiele sztucznych składników i… kalorii.

KOLONISTA POWINIEN: - utrzymywać ciało w należytej czystości - myć często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem Na dłoniach znajduje się najwięcej chorobotwórczych zarazków! - dbać o czystość i estetykę ubrania - korzystać we właściwy sposób z urządzeń sanitarno - higienicznych i sportowych - nie palić tytoniu - nie pić alkoholu - stosować się do wskazań wychowawcy w zakresie przepisów bhp - dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób - przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drogach oraz przepisów przeciwpożarowych

PAMIĘTAJ ! Nie przyjmuj od obcych słodyczy, napojów. • Bezwzględnie informuj zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, ...). 

Odwiedź nas na Facebooku

Odwiedź nas na Instagramie

Nasz statek 

Zegar

Kwitnąca Szarlotka

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 53

W tym miesiącu: 150

W poprzednim miesiącu: 216

Wszystkich: 2254